Jdi na obsah Jdi na menu
 


v Olomouci 28.1  09 oslavili Dominikáni sv.Tomáše Akvinského Dominikána a učitele církve

kratký životopis

Tomáš Akvinský, latinsky Thomas Aquinas, žil ve 13. století. Byl katolický filosof a teolog scholastické tradice. Scholastika se snažila o rozumové podepření církevních dogmat. Jeho práce znamenala vrchol scholastiky, katolická církev ho považuje za svého největšího teologa a jednoho ze třiceti tří učitelů církve. Za svatého byl prohlášen roku 1323.

Tomáš pocházel ze starého italského šlechtického rodu, v sedmnácti letech se stal členem dominikánského řádu. Studia absolvoval jednak v Neapoli a Kolíně nad Rýnem, kde byl v kontaktu s významným dominikánským teologem Albertem Velikým, a jednak na univerzitě v Paříži, kde pak vyučoval teologii. Tomáš pokračoval v práci započaté Albertem Velikým - na spojení Aristotelovy filozofie a biblického zjevení. Svá hlavní díla sepsal v letech 1260 - 1273. Jsou to zejména knihy: Suma theologická, Suma proti pohanům, Otázky diskutované a Proti řeckým bludům.

Tomáš patří k největším teologům a filozofům křesťanského Západu. Vymezil hranice mezi vírou a rozumem. Pravda je podle něj jen jedna, ale vedou k ní dvě cesty, cesta rozumu a cesta víry. Stejně tak je možné obhájit rozumem existenci Boha. Akvinský říká, že Bůh je nejdokonalejším bytím a že ostatní skutečnosti jsou stvořené. Rozum a víra jsou podle něj v harmonii – obě mají počátek v Bohu. K čtyřem antickým ctnostem (uměřenost, statečnost, rozum a spravedlnost) přidal tři křesťanské (víra, láska, naděje).

Jak vypadal svět ve středověku? Západní společenství národů se zakládalo na jednotném základním postoji v náboženství a názoru na svět. Existovala jen jedna, pro všechny závazná pravda.

„Někteří lidé jsou přesvědčení, že teze, že Bůh existuje, nepotřebuje důkazu. „Boží existuje“ je prý samozřejmá pravda, neboť každý, kdo ví co slovo „Bůh“ znamená, musí nahlédnou, že Bůh existuje. Filosofové se vskutku pokoušeli dokázat boží existenci z této definice, a to už od sv. Anselma, který žil asi stol let před Tomášem. Tomáš takové pokusy odmítal. Soudil, že přesvědčení, že boží existence je samozřejmá, pochází z toho, že lidé jsou zvyklí slyšet od nejrannějšího dětství mluvit o Bohu. Není-li boží existence samozřejmá, vyžaduje důkaz a Tomáš vskutku v dalším výkladu formuluje dva dlouhé a nesnadné důkazy založené na učení Aristotelovy Fyziky.“

Lidský rozum není schopen pochopit božskou podstatu. My ale víme, že Bůh je, podle 5 důkazů.

 • pohyb – prvotní pohyb
 • příčina – vše má příčinu
 • nutnost a nahodilost – vše má účel
 • nejvyšší dokonalost – musí být
 • někdo musí vše řídit

  Nevíme, ale jaký Bůh je. Jeho poznání nám zprostředkuje víra. Láska v Boha, podle něj, převyšuje víru a poznání. Ke spáse lze dojít, když vím v co věřit, co žádat… Člověk je jednotou duše a těla.

  V současné době funguje Společnost Tomáše Akvinského, která je kulturní asociací usilující o povzbuzení plodného dialogu mezi myšlením Tomáše Akvinského a současnou kulturou. Česká Společnost Tomáše Akvinského je českou sekcí Mezinárodní společnosti Tomáše Akvinského - S.I.T.A. se sídlem v Římě s místními pobočkami po celém světě.

   

  sv.Tomáš Akvinský 

 •  

  Komentáře

  Přidat komentář

  Přehled komentářů

  Recommendations: how to promote your misionari1.estranky.cz

  (LatonyaHak, 27. 3. 2018 12:17)

  Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
  XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
  Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

  Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
  Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

   

   


  Archiv

  Kalendář
  << srpen / 2022 >>