Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Velikonoce v klášteře začínají tak jako pro mnohé jiné kněze minimálně týden napřed službou ve zpovědnici. I když jde službu časově náročnou, jde o službu radostnou. Je třeba také připravit liturgii, uklidit klášter a kostel.

 
     
     
     
 

Ve středu se bratři účastnili úklidu kostela, někteří plynule přešli ke zpovídání… večer v sále kláštera lze shlédnout film „Umučení Krista“.

 
   
  Zelený čtvrtek  
     
 

Na Zelený čtvrtek dopoledne se většina bratří účastní mše sv. v katedrále. Při této mši svaté o. arcibiskup požehná nové oleje: pro katechumeny, nemocné a křižmo. Při této mši svaté také kněží obnoví své kněžské sliby, protože Zelený čtvrtek jen nejen dnem ustanovení Eucharistie, ale také svátosti kněžství.

 
     
 

Odpoledne ještě několik návštěv nemocných, zpovídání.

 
     
 

Večer se koná mše sv. na památku Poslední večeře Páně. Symbolický obřad umývání nohou připomíná Ježíšovo přikázání lásky.

 
     
           
     
 

Po mši svaté je Eucharistie přenesena do kaple Getsemanské zahrady.

 
     
      
     
 

Večer ve 21.00 hodin probíhá tradiční dominikánská pobožnost – čtení Ježíšovy řeči na rozloučenou. Jde o 13. – 17. kapitolu evangelia sv. Jana.

 
     
      
     
  Závěr společných modliteb tvoří kompletář.  
     
   
     
 

Po celou noc je příležitost k adoraci Getsemanské zahrady.

 
     
     
  Velký pátek  
     
 

Velký pátek začíná modlitbou Temných hodinek. Čtou se úryvky z Jeremiášových nářků. Tak jako židovský národ plakal nad zničením jeruzalémského chrámu a svým vyhnanstvím, tak si církev připomíná, že pro naši spásu Bůh dopustil, aby Kristus za nás zemřel, byl zničen chrám jeho těla. Působivým symbolem modlitby je sedm svící, které se postupně ve ztemnělém kostele během modlitby zhasínají.

 
     
       
     
 

Dopoledne proběhne nácvik liturgie, někteří bratři zpovídají. Před polednem se bratři shromáždí k modlitbě sedmi kajících žalmů.

 
     
     
     
 

Velkopáteční obřady začínají v 15.00 hodin prostrací a hlubokým tichem. Po zpívaných pašijích následuje hlavní část obřadů – uctění kříže. Podle tradičního dominikánského způsobu bratři přistupují k uctění kříže bosi.

 
     
         
     
  Po skončení obřadů zůstává hlavním symbolem Velkého pátku kříž s dvěma svícemi.  
     
     
     
 

Po obřadech až do půlnoci je příležitost k adoraci v kapli Božího hrobu.

 
     
   
     
     
  Bílá sobota  
     
 

Bílá sobota opět začíná modlitbou temných hodinek. Po celý den je příležitost k adoraci Božího hrobu.  

 
     
   
     
 

Během dopoledne už začíná příprava kostela na večerní slavnost vigilie – květiny, odhalení křížů, oltářní plátna, příprava vigilie – to vše znamená několik hodin práce pro pár lidí. Odpoledne proběhne nácvik liturgie.

 
     
         
     
 

Večer v 18.00 hodin se bratři shromáždí k modlitbě večerních chval, ve 21.00 večer začíná na klášterní zahradě velikonoční vigilie s obnovou křestních slibů. Působivým znamením této bohoslužby je liturgie světla na začátku, kdy se kostel rozzáří světlem svící. Během 7 starozákonních čtení je kostel opět ponořen do tmy, teprve po nich se zapálí svíce na oltáři a celý kostel se naplní světlem. Důležitým bodem velikonoční vigilie je obnova křestních slibů, na kterou se připravuje církev po celou dobu postní.

 
     
   
     
 

Na konci bohoslužby jsou všichni pozváni na krátké agapé do refektáře kláštera. Zhruba v 1.30 se bratři pustí do úklidu refektáře, budíček je posunut až na 8. hodinu ranní.

 
     
     
  Boží hod velikonoční  
     
 

Vrcholem dne je konventní mše svatá v 9.30. Před obědem bratři sledují papežské požehnání Urbi et Orbi. Odpoledne zbývá ještě služba nemocným  a večerní mše svatá, pak už konečně začíná „sváteční volno“.

 
     
         
     
   
   
 
     
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

XEvil 4.0 can solve 99% types of captchas

(LatonyaHak, 27. 3. 2018 17:54)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

XEvil will crash worldwide internet

(MashaADurn, 12. 12. 2017 20:14)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

 

 


Archiv

Kalendář
<< srpen / 2022 >>