Jdi na obsah Jdi na menu
 


sv.Jan z Boha

 

Narození: 8. května 1495, Montemor-o-Novo, Portugalsku
Úmrtí: 8. května 1550, Granada, Španělsko
Svátek: 8. březen
Blahořečen: 21. září 1630 papežem Urbanem VIII.
Svatořečen: 16. října 1690, papežem Alexandrem VIII.
Uctíván církvemi: římskokatolická církev
Atributy: košíky, pytel, hrnce, krucifix, růženec
Patronem: Granady, nemocných, alkoholiků, nemocnic a ošetřovatelů, knihkupců, knihtiskařů

 

 

 

 

 

Sv. Jan z Boha se narodil roku 1495 v Montemor-o-Novo v Portugalsku. Vyrůstal v prosté a zbožné rodině, ale v osmi letech, podnícen vyprávěním poutníka, utekl do Španělska. V Oropese se ho ujal vrchní pastýř a postaral se o Janovo vzdělání. Když se však měl Jan oženit s dcerou svého pěstouna, opět uprchl a prožíval velmi rozháraný život jako mnohý světský člověk tehdejší doby.

Roku 1522 se stal žoldnéřem a bojoval na španělské straně proti Francouzům a Turkům. V té době se zcela zřekl víry. Po rozpuštění oddílu se Jan vrátil do Andalusie a živil se jako pastýř. Tehdy se dozvídá, že jeho otec vstoupil do františkánského řádu. Pod dojmem této události Jan začíná uvažovat o věcech víry. Pracuje jako pomocný dělník na stavbě pevnosti Ceuty a z našetřených peněz si v Granadě otevřel knihkupecký krámek.

Roku 1537 vyslechl kázání sv. Jana z Avily a prožil hlubokou vnitřní proměnu. Svůj život spatřil jako strašlivé zlo, běhal Granadou, rval si vlasy a rozdával knihy. Nakonec skončil jako duševně chorý v místní nemocnici, kde poznal drastické léčebné metody středověku a umínil si po zbytek života pomáhat nemocným.

Roku 1539 vybudoval Jan v Granadě dům, kde se velmi lidsky staral o nemocné a chudé. Žil pouze z milodarů a začalo se mu říkat „chudý chudých“. Biskup z Tuy, který si ho velmi vážil, ho nazval Janem z Boha. Roku 1548 Jan otevřel další nemocnici v Toledu. Pomáhal nemocným a potřebným ze všech sil. Roku 1550 se při záplavách vrhnul do vody, aby zachránil tonoucího, sám však onemocněl zápalem plic a zakrátko zemřel před oltářem v kapličce své nemocnice. Po Janově smrti jeho následovníci založili řád špitálníků (milosrdných bratří) a Jana prohlásili za zakladatele.

Jan z Boha byl svatořečen roku 1690 papežem Alexandrem VIII. a jeho památka se připomíná 8. března.

Svatý Jan z Boha je patronem Granady, nemocných a nemocnic, ošetřovatelů, knihkupců a knihtiskařů.

 

Soubor:John of god murillo.jpg

sv. Jan Z Boha

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

XEvil will crash worldwide internet

(MashaADurn, 12. 12. 2017 20:17)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

 

 


Archiv

Kalendář
<< srpen / 2022 >>