Jdi na obsah Jdi na menu
 


sv.Jan Křtitel

 

Soubor:Jacopo da Ponte 004.jpg

sv.Jan Křitel

 

Svatý Jan Křtitel, v pravoslavné tradici zvaný též Předchůdce, je prorok z 1. století, jenž figuruje ve vyprávěních evangelií.

Jan Křtitel se narodil postarším rodičům (Zacharjáš a Alžběta), toto narození zvěstoval archanděl Gabriel Zachariášovi, ten mu nevěřil, proto oněmněl až do provedení obřízky Jana Křtitele.

Jako mladý Jan Křtitel odešel do pouště, aby se připravil na své budoucí povolání. Ve věku 30 let se stal kazatelem, aby připravoval lidi na příchod Vykupitele. Svým příkladným a asketickým životem se stal velmi populární, proto za ním přicházelo mnoho lidí, které křtil v řece Jordánu, takto pokřtil i Ježíše Krista.

Jan Křtitel v jednom ze svých kázání odsoudil i Héróda Antipu za zavržení manželky a sňatek se ženou vlastního bratra. Héródés ho za tuto kritiku nechal uvěznit. Jeho žena, řekla své dceři Salomé, ať si přeje jeho hlavu, což se brzy poté stalo.

Narození Jana Křitele církev slaví 24. června a stětí 29. srpna.

Jan Křtitel je patronem Malty, Burgundska a Provence. Dále ochraňuje celou řadu profesí: tkalce, krejčí, kožešníky, koželuhy, sedláře, vinaře, hospodské, bednáře, kominíky, kováře, tesaře, architekty, zedníky, kameníky, majitele biografů, hudebníky, tanečníky a zpěváky atd. Atributem Jana Křtitele v ikonografii je velbloudí rouno. Nejznámějším zvykem o svátku sv. Jana je takzvaný svatojánský oheň.

 

sv.Jan Křtitel

 

 

 

 

sv.Jan Křtitel slaví v církevním kalendáři svátek 24.června

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

XEvil break captchas of Google, Facebook, Yandex, VKontakte, and 8400 others!

(MashaADurn, 12. 12. 2017 20:53)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

sssssssssssst

(standa, 10. 12. 2009 9:08)

cus.....

ÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚÚssssssssssssssssss

(Vojt!k, 10. 12. 2009 9:07)

hm............

 

 


Archiv

Kalendář
<< srpen / 2022 >>