Jdi na obsah Jdi na menu
 


sv.Erasmus

 

 měsíci červnu slavíme svátek dvou ze 14 svatých pomocníků. Již 2. června je svatého Erasma, biskupa a mučedníka.

         O jeho životě není mnoho autentických zpráv, o to více je však o něm legend. Jako biskup v Antiochii (dnešní Sýrie) musel za císaře Diokleciána uprchnout před pronásledováním. Žil pak sedm let na vysoké hoře v Libanonu, kam mu nosil jídlo havran. Do svého biskupství se vrátil poté, co se mu zjevil anděl a nařídil mu návrat. Erasmus byl však zajat pronásledovateli křesťanů ihned po svém návratu, uvězněn a krutě mučen.

         Když si představím způsob jeho mučení, otřesu se hrůzou, nemohu ani najít slova, kterými bych své zděšení vyjádřil. Navíc mne napadá, odkud se brali lidé, kteří takovou krvavou činnost byli schopni provádět? Zcela upřímně přiznávám, že tohle můj rozum není schopen přijmout, ale přesto věřím, že je to pravda a někoho prostě napadlo rozříznout mučenému břicho, najít střevo zřejmě ho utrhnout, aby mělo volný konec, a pak ten konec přivázat na rumpál nebo naviják, zatočit a navíjet ….. Au! Nemáte husí kůži? A měl či neměl ten, co si to vymyslel, radost, že přišel na něco tak obzvláště děsivého jak pro mučeného tak pro všechny, co to uvidí, nakonec i pro nás, když se zprávy o takovém konání dochovaly až do našich dnů? Já si myslím, že se radoval.

         Biskup Erasmus z Antiochie byl mučen tímto způsobem, proto je vzýván při bolestech břicha a při porodních bolestech. Nebyl však umučen, po svém krutém týrání byl v noci vysvobozen andělem. A když jej znovu chytili a mučili, Archanděl Michael jej zavedl do Itálie, kde žil a působil jako duchovní správce ve Formii. I na cestě do Itálie se jeho víra ukázala silnou a modlitba účinnou, neboť ihned po jejím skončení se utišila bouře, při které jeho lodi hrozilo potopení. Erasmus zemřel roku 303 ve Formii ve vysokém věku. Jeho kult je znám od 6. století, od roku 1300 patří ke Čtrnácti svatým pomocníkům.

Je patronem :
        Námořníci na něho vzpomínají „Erasmovým ohněm." Vedle námořníků je patronem provazníků, soustružníků, tkalců a domácích zvířat, současně s bolestmi břicha a bolestmi porodními je vzýván při křečích a kolikách, rovněž při dobytčím moru. Dále je patronem města Gaty u Neapole, kam byly v 9. století převezeny jeho ostatky, místní dóm nese jméno SAN ERASMO.
Atributy:
        Nejčastěji je zobrazován při svém mučení s navijákem nebo se šídly za nehty. Rovněž jako biskup s mitrou a berlou.

sv.Erasmus

 


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Archiv

Kalendář
<< říjen / 2019 >>