Jdi na obsah Jdi na menu
 


Svatý Matěj (také Matyáš, z hebrejského a řeckého Matthias) byl apoštol, vybraný podle knihy Skutků (Sk 1,23-26) na místo Jidáše, aby zůstal zachován počet Dvanácti.

 

O Matějově životě víme jen tolik, že byl Žid, že s Ježíšem „chodil od křtu Janova“ a na návrh apoštola Petra byl vybrán jako náhrada za zemřelého Jidáše:

Vybrali tedy dva, Josefa jménem Barsabas, zvaného Justus, a Matěje; pak se modlili: "Ty, Pane, znáš srdce všech lidí; ukaž, koho z těch dvou sis vyvolil, aby převzal místo v této apoštolské službě, kterou Jidáš opustil a odešel tam, kam patří." Potom jim dali losy a los padl na Matěje; tak byl připojen k jedenácti apoštolům. [1]

Patřil tedy patrně k širšímu okruhu Ježíšových „učedníků“ a podle různých tradic působil jako misionář v Judsku a v dnešní Gruzii a zemřel snad kolem roku 63, podle jedněch jako mučedník v Jeruzalémě, podle jiných v Kolchidě (Gruzii). Podle velmi staré tradice dala svatá Helena jeho ostatky převézt do Trevíru v Německu, kde je dodnes uctíván. Podle řeckých pamenů je však pohřben v římské pevnosti Gonio (Apsaros) v Gruzii.

 

Svatý Matěj se obvykle zobrazuje s knihou a někdy se sekerou, jíž byl prý popraven

Západní církev slavila svátek svatého Matěje 24. února a tak jej dodnes slaví luterské církve, kdežto v katolické církvi byl svátek od roku 1970 přesunut na 14. květen. Tak jej dnes slaví také anglikánská a episkopální církev. Ve východních církvích se svátek slaví 9. srpna.

Svatému Matěji je zasvěceno mnoho kostelů (například katedrála na Budíně v Budapešti) a Matěj bylo také běžné křestní jméno. Tradiční Matějská pouť v Praze stále začíná 24. února, už dávno se však nekoná u kostela svatého Matěje nad šáreckým údolím, kde původně vznikla.

 

sv.Matěj apoštol

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Archiv

Kalendář
<< srpen / 2022 >>