Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lazar vzskříšení

Soubor:Juan de Flandes 001.jpg

 

Lazar je biblické mužské jméno. Původní hebrejská forma je אֶלְעָזָר (Elʿazar, „Bůh pomohl“). Do evropských jazyků se dostává přes řečtinu (Eleazaros či Lazaros), případně v latinizované formě Lazarus.

 

Svátek: 17. prosince
Původ: hebrejský
Četnost v ČR: 23
Pořadí podle četnosti: 1204.
Podle údajů z roku: 2006
Četnost jmen a příjmení na webu MV

 

popisuje dvě osoby tohoto jména:

Žebrák Lazar vystupuje jako jedna ze dvou hlavních postav Ježíšova podobenství zaznamenaného Lk 16,19–31: I když na zemi je Lazar nejchudší z chudých, může po smrti být posazen ke stolu nebeské hostiny, zatímco pyšný boháč trpí žízní: Bůh nesoudí podle měřítek pozemské úspěšnosti, naznačuje příběh.

Vzkříšení Lazara od Juana de Flandes, kolem r. 1500.

Lazar z Betánie, bratr Marie a Marty, zvaný též svatý Lazar, byl podle Jan 11,41–44 Ježíšův přítel. Onemocněl a zemřel; když se čtyři dny po smrti k jeho hrobu dostavil Ježíš, zázračně ho vzkřísil z mrtvých. V kompozici Janova evnagelia představuje scéna vzkříšení Lazara vrcholný bod Ježíšova pozemského působení těsně před jeho zatčením a popravou a má čtenáře připravit na vlastní Kristovo zmrtvýchvstání. Ježíš před zázrakem vysvětluje Lazarově sestře Martě: „Já jsem vzkříšení a život. Kdo věří ve mne, i kdyby umřel, bude žít. A každý, kdo žije a věří ve mne, neumře navěky.“ (11,25n - citováno dle Českého ekumenického překladu bible)

Svatý Lazar je proto spojován s nemocí a uzdravením (byly po něm často pojmenovávány špitály). Ve výtvarném umění bývá zobrazována scéna jeho vzkříšení, kdy Lazar ovázaný rubášem vychází z hrobové jeskyně. Svátek se slaví 17. prosince.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

XEvil will crash worldwide internet

(LatonyaHak, 27. 3. 2018 12:52)

Tato zpráva je zde zveřejněna pomocí programu XRumer + XEvil 4.0
XEvil 4.0 je revoluční aplikace, která může obejít téměř veškerou ochranu proti botnetu.
Captcha Rozpoznávání Google (ReCaptcha-1, ReCaptcha-2), Facebook, Yandex, VKontakte, Captcha Com a více než 8,4 milionu dalších typů!

Četl jste to - to znamená, že to funguje! ;)
Podrobnosti na oficiálních stránkách XEvil.Net, je bezplatná demo verze.

 

 


Archiv

Kalendář
<< srpen / 2022 >>